Przejdź do treści

Kalkulator TPR

Kalkulator TPR to narzędzie, które możesz wykorzystać do obliczenia wskaźników wskazywanych w części D formularzy TPR-C i TPR-P. Kalkulator został opracowany, tak by był zgodny z rozporządzeniami w sprawie informacji o cenach transferowych z 29 sierpnia 2022 r.

Kalkulator TPR
iRodzaj podmiotu:
iWielkość jednostki:
Wprowadź dane z bilansu
Wprowadź dane z rachunku zysków i strat
iWariant rachunku zysków i strat:
Wprowadź dane z rachunku zysków i strat lub z ksiąg rachunkowych
Wprowadź dane z technicznego rachunku
Wyniki obliczeń

Dodatkowe informacje

Rodzaj podmiotu – zaznacz właściwą opcję w zależności od tego, czy wskaźniki mają zostać obliczone w oparciu o dane podmiotu będącego bankiem lub SKOKiem, zakładem ubezpieczeń lub reasekuracji czy też w oparciu o dane przedsiębiorstwa z sektora niefinansowego.

Wielkość jednostki – zaznacz właściwą opcję w zależności od tego, czy jednostka, dla której obliczasz wskaźniki jest jednostką mikro, małą lub inną jednostką w rozumieniu przepisów o rachunkowości.

Aktywa razem – to pozycja, którą znajdziesz w sprawozdaniu finansowym, w bilansie po stronie aktywów. Aktywa to kontrolowane przez przedsiębiorstwo zasoby majątkowe o dokładnie określonej wartości, które uzyskano w wyniku przeszłych zdarzeń, a które pozwolą firmie na uzyskanie w przyszłości osiągnięcie korzyści ekonomicznych.

Kapitał (fundusz) własny – to pozycja, którą znajdziesz w sprawozdaniu finansowym, w bilansie po stronie pasywów. Oznacza wartościowy odpowiednik składników majątku, do których danej jednostce przysługuje prawo własności. Dzieli się on na kapitał (fundusz) podstawowy, kapitał (fundusz) zapasowy, kapitał (fundusz) z aktualizacji wyceny, pozostałe kapitały (fundusze) rezerwowe, niepodzielony wynik finansowy z lat ubiegłych, wynik finansowy netto roku obrotowego oraz odpisy z zysku netto w ciągu roku obrotowego.

Wariant rachunku zysków i strat – ustawa o rachunkowości zezwala na sporządzenie rachunku zysków i strat w dwóch wariantach – porównawczym lub kalkulacyjnym. Warianty te różnią się niektórymi pozycjami, dlatego zaznacz właściwą opcję. Informację o tym w jakim wariancie sprawozdany jest rachunek zysków i strat znajdziesz w sprawozdaniu finansowym pod nagłówkiem rachunku zysków i strat.

Przychody netto ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów – to pozycja rachunku zysków i strat sporządzanego w wariancie kalkulacyjnym. To wartości wyrażone w rzeczywistych cenach sprzedaży z uwzględnieniem dotacji, opustów, rabatów oraz innych zwiększeń i zmniejszeń, bez podatku VAT.

Przychody netto ze sprzedaży – to pozycja rachunku zysków i strat sporządzanego w wariancie porównawczym, są to przychody związane bezpośrednio ze zwykłą działalnością jednostki.

Zmiana stanu produktów – to pozycja rachunku zysków i strat sporządzanego w wariancie porównawczym, są to koszty, które nie wpływają na wynik finansowy okresu sprawozdawczego i są to np. koszty odniesione do rozliczenia w czasie, wytworzone a niesprzedane wyroby gotowe czy produkcja w toku.

Koszt wytworzenia produktów na własne potrzeby jednostki – to pozycja rachunku zysków i strat sporządzanego w wariancie porównawczym, są to koszty wynikające z występujących w przedsiębiorstwie obrotów wewnętrznych. Koszty związane z obrotami wewnętrznymi nie powodują żadnych rynkowych przychodów niemniej w pewnym sensie generują one korzyść dla firmy, ponieważ w innym przypadku musiałaby ona zakupić dane produkty. Jej przychodem jest więc posiadanie wytworzonych produktów, które może wykorzystać w swojej działalności. Kosztem jest natomiast koszt ich wytworzenia.

Koszty sprzedanych produktów, towarów i materiałów – to pozycja rachunku zysków i strat sporządzanego w wariancie kalkulacyjnym. Koszty te obejmują koszt własny sprzedanych produktów (tj. koszty podstawowej działalności operacyjnej pomniejszone o koszty wytworzenia świadczeń na własne potrzeby jednostki i skorygowane o zmianę stanu produktów) oraz wartość sprzedanych towarów i materiałów według cen zakupu lub nabycia.

Koszty sprzedaży – to pozycja rachunku zysków i strat sporządzanego w wariancie kalkulacyjnym. Są to koszty związane z procesem sprzedawania dóbr, do których można zaliczyć m.in. koszty komplementacji dostaw, pakowania, transportu, załadunku, wyładunku, ubezpieczenia, utrzymania sieci handlowej, reklamy i marketingu.

Koszty ogólnego zarządu – to pozycja rachunku zysków i strat sporządzanego w wariancie kalkulacyjnym. Są to koszty związane z utrzymaniem zarządu jednostki oraz komórek organizacyjnych o charakterze ogólnozakładowym, a w szczególności: utrzymanie biur, budynków, magazynów, utrzymanie terenu, ochrona mienia, bezpieczeństwo i higiena pracy, szkolenia pracowników, koszty dotyczące podatków i opłat lokalnych.

Koszty działalności operacyjnej – to pozycja rachunku zysków i strat sporządzanego w wariancie porównawczym, są to koszty dotyczące działalności podstawowej danej jednostki składają się na nie np. amortyzacja, wynagrodzenia, zakup usług obcych. 

Zysk (strata) ze sprzedaży – to pozycja rachunku zysków i strat sporządzanego zarówno w wariancie kalkulacyjnym jak i porównawczym. Jest to zysk osiągnięty przez przedsiębiorstwo na podstawowej działalności. W wariancie porównawczym jednostek małych jest on liczony jako różnica pomiędzy przychodami netto ze sprzedaży a kosztami operacyjnymi. Natomiast w wariancie kalkulacyjnym jednostek małych jest on liczony jako różnica pomiędzy przychodami netto ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów a kosztami sprzedanych produktów, towarów i materiałów powiększonymi o Koszty sprzedaży i koszty ogólnego zarządu.

Pozostałe przychody operacyjne – to pozycja rachunku zysków i strat sporządzanego zarówno w wariancie kalkulacyjnym jak i porównawczym. Są to przychody związane pośrednio z działalnością operacyjną jednostki, a w szczególności: zysk ze zbycia niefinansowych aktywów trwałych, otrzymane nieodpłatnie (w tym w drodze darowizny) aktywa, odszkodowania, rozwiązane rezerwy, odpisy aktualizujące wartość aktywów niefinansowych, przychody z działalności socjalnej, przychody z najmu lub dzierżawy środków trwałych albo z inwestycji w nieruchomości i prawa, przychody związane ze zdarzeniami losowymi.

Pozostałe koszty operacyjne – to pozycja rachunku zysków i strat sporządzanego zarówno w wariancie kalkulacyjnym jak i porównawczym. Są to koszty związane pośrednio z działalnością operacyjną jednostki, a w szczególności: strata ze zbycia niefinansowych aktywów trwałych, amortyzacja oddanych w dzierżawę lub najem środków trwałych, nieplanowane odpisy amortyzacyjne (odpisy z tytułu trwałej utraty wartości), poniesione kary, grzywny, odszkodowania, odpisane w części lub w całości wierzytelności w związku z postępowaniem upadłościowym, układowym i naprawczym, utworzone rezerwy na pewne lub o dużym stopniu prawdopodobieństwa przyszłe zobowiązania (straty z transakcji gospodarczych w toku), odpisy aktualizujące wartość aktywów niefinansowych, koszty utrzymania obiektów działalności socjalnej, darowizny lub nieodpłatnie przekazane aktywa trwałe, straty związane ze zdarzeniami losowymi.

Zysk (strata) z działalności operacyjnej – to pozycja rachunku zysków i strat sporządzanego zarówno w wariancie kalkulacyjnym jak i porównawczym. Jest to różnica między przychodami a kosztami z działalności podstawowej bez podatków i przychodów i kosztów finansowych.

Przychody finansowe – to pozycja rachunku zysków i strat sporządzanego zarówno w wariancie kalkulacyjnym jak i porównawczym. Przychody te to m.in. kwoty należne z tytułu dywidend i udziałów w zysku, odsetki od udzielonych pożyczek, odsetki od lokat terminowych, odsetki za zwłokę, zysk ze zbycia aktywów finansowych, odpisy aktualizujące wartość aktywów finansowych, nadwyżka dodatnich różnic kursowych nad ujemnymi.

Zysk (strata) brutto – to pozycja rachunku zysków i strat sporządzanego zarówno w wariancie kalkulacyjnym jak i porównawczym. Jest to zysk osiągnięty przez przedsiębiorstwo przed zapłatą podatku dochodowego.

Zysk (strata) netto – to pozycja rachunku zysków i strat sporządzanego zarówno w wariancie kalkulacyjnym jak i porównawczym. Jest to zysk osiągnięty przez przedsiębiorstwo po zapłacie podatku dochodowego.

Koszty działalności operacyjnej z podmiotami powiązanymi – to wartość kosztów poniesionych na rzecz podmiotów powiązanych składająca się na koszty działalności operacyjnej. Zasadniczo nie znajdziesz jej w rachunku zysków i strat, ich wartość należy ustalić na podstawie prowadzonych ksiąg.

Koszty sprzedanych produktów, towarów i materiałów z podmiotami powiązanymi – to wartość kosztów poniesionych na rzecz podmiotów powiązanych składająca się na koszty sprzedanych produktów, towarów i materiałów. Zasadniczo nie znajdziesz jej w rachunku zysków i strat, ich wartość należy ustalić na podstawie prowadzonych ksiąg.

Koszty sprzedaży z podmiotami powiązanymi – to wartość kosztów poniesionych na rzecz podmiotów powiązanych składająca się na koszty sprzedaży. Zasadniczo nie znajdziesz jej w rachunku zysków i strat, ich wartość należy ustalić na podstawie prowadzonych ksiąg.

Koszty ogólnego zarządu z podmiotami powiązanymi – to wartość kosztów poniesionych na rzecz podmiotów powiązanych składająca się na koszty ogólnego zarządu. Zasadniczo nie znajdziesz jej w rachunku zysków i strat, ich wartość należy ustalić na podstawie prowadzonych ksiąg.

Składki – to pozycja technicznego rachunku ubezpieczeń majątkowych i osobowych i technicznego rachunku ubezpieczeń na życie sporządzanego przez zakłady ubezpieczeń i reasekuracji.

Składki przypisane brutto – to pozycja technicznego rachunku ubezpieczeń majątkowych i osobowych i technicznego rachunku ubezpieczeń na życie sporządzanego przez zakłady ubezpieczeń i reasekuracji.

Wynik techniczny ubezpieczeń na życie – to pozycja technicznego rachunku ubezpieczeń majątkowych i osobowych i technicznego rachunku ubezpieczeń na życie sporządzanego przez zakłady ubezpieczeń i reasekuracji.

Średnia wartość aktywów oprocentowanych – należy ją ustalić w oparciu o bilans i dane z ksiąg rachunkowych jednostek będących bankami.

Wynik z tytułu odsetek – to pozycja rachunku zysków i strat sporządzanego przez jednostki będące bankami. Jest to różnica pomiędzy przychodami z tytułu odsetek a kosztami odsetek.

Koszty działania – to pozycja rachunku zysków i strat sporządzanego przez jednostki będące bankami. Obejmują one koszty osobowe wraz z pochodnymi i ubezpieczenia oraz koszty rzeczowe (eksploatacyjne).

Przychody – to pozycje rachunku zysków i strat sporządzanego przez jednostki będące bankami. Obejmują one przychody z tytułu odsetek, prowizji i z udziałów lub akcji, pozostałych papierów wartościowych i innych instrumentów finansowych, o zmiennej kwocie dochodu.

Marża operacyjna – wskaźnik liczony w oparciu o następujące wzory:

Marża zysku brutto – wskaźnik liczony w oparciu o następujące wzory:

Rentowność aktywów – wskaźnik liczony w oparciu o następujący wzór:

Rentowność kapitału własnego – wskaźnik liczony w oparciu o następujący wzór:

Udział kosztów działalności operacyjnej z podmiotami powiązanymi w kosztach działalności operacyjnej podmiotu – wskaźnik liczony w oparciu o następujące wzory:

Marża odsetkowa netto – wskaźnik liczony w oparciu o następujący wzór:

Koszty/dochody – wskaźnik liczony w oparciu o następujący wzór:

Rentowność działalności technicznej – wskaźnik liczony w oparciu o następujący wzór:

Rentowność sprzedaży – wskaźnik liczony w oparciu o następujący wzór: